Holandiešu zemnieki zemenes stāda divās rindās – metode, kas darbojas arī pie mums

Nīderlandes lauksaimnieki ievāc līdz 2 kg zemeņu no krūma, un noslēpums nav tikai mēslojumā. Viss ir atkarīgs no stādīšanas shēmas – divas rindas dobē, nevis viena.

Šī metode šķiet dīvaina, bet tā atrisina trīs problēmas: kaites, gaismas trūkumu un konkurenci par barību.

Kā tas darbojas? Dobes platums ir 80 cm. Pa vidu atstājiet 30 cm eju. Malās izveidojiet divas rindas 25 cm attālumā vienu no otras. Katrā rindā iestādiet krūmus šaha kārtībā, atstājot starp tiem 35 cm.

Pirmais pluss ir gaisma. Stādot vienā rindā, kaimiņu krūmu lapas viena otru aizēno. Divās rindās augi saņem vienmērīgu gaismu pat tad, ja tie ir izpletušies.

Otrais pluss ir gaiss. Caurlaides starp dobēm un izkārtojums pa kārtām nodrošina ventilāciju, samazinot sēnīšu kaišu risku. Trešais pluss ir ērtums. Ogas var novākt no abām pusēm, nesabradājot dobi.

Taču ir nianses. Šķirnei jābūt kompaktai, bez izpletušiem krūmiem – piemērotas ir “Alba”, “Medus” vai “Elsanta”.

Sagatavojiet augsni mēnesi iepriekš: uz 1 m² pievienojiet 5 kg komposta, 30 g superfosfāta un 20 g kālija sulfāta. Stādiet stādus tā, lai sirds (augšanas punkts) paliktu zemes līmenī. Ja stāds tiks ierakts pārāk dziļi, tas izraisīs puvi, bet augstā vietā saknes izžūs.

Pēc stādīšanas mulčējiet dobes ar melnu spaunbondi vai salmiem. Tas apspiedīs nezāles un pasargās ogas no saskares ar augsni. Laistiet tikai pilienveidīgi: laistīšanas kanna vai šļūtene izskalo augsni un izraisa kaites.

Reizi divās nedēļās apsmidziniet lapas ar kalcija nitrāta šķīdumu (10 g uz 10 litriem ūdens) – tas padarīs ogas blīvas un saldas.

Galvenā kļūda ir stādīt divās rindās remontantās šķirnes. Tām vajag vairāk vietas, citādi raža samazināsies. Šādām piemērotāka ir vienrindu shēma.

Jau pirmajā gadā holandiešu metode dos rezultātus: ogas nogatavosies 10-14 dienas agrāk, un jūs savāksiet no krūma 1,5 reizes vairāk zemeņu nekā parasti.